Plastikai

Gaminiams naudojame PLA plastikus, kurie yra draugiški aplinkai ir lengvai spausdinami.

Kas yra PLA? Viskas, ką reikia žinoti

PLA plastikas yra alternatyva naftos pagrindu pagamintam plastikui ir pakuotėms. Šiandieninė rinka vis labiau pereina prie biologiškai skaidžių ir ekologiškų produktų, pagamintų iš atsinaujinančių išteklių.

PLA produktai greitai tapo vienu iš populiariausių biologiškai skaidžių ir aplinkai nekenksmingų variantų rinkoje. 2017 m. atliktas tyrimas parodė , kad naftos pagrindu pagamintus plastikus pakeitus biologiniais plastikais, pramoninių šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisija gali sumažėti 25%.

Kas yra PLA?

PLA arba polipieno rūgštis gaminama iš bet kokio fermentuojamo cukraus . Dauguma PLA yra gaminami iš kukurūzų, nes kukurūzai yra vienas pigiausių ir labiausiai prieinamų cukrų pasaulyje. 

Kaip ir dauguma su chemija susijusių dalykų, PLA kūrimo iš kukurūzų procesas yra gana sudėtingas. Tačiau tai galima paaiškinti keliais paprastais žingsniais.

Kaip gaminami PLA produktai?

Pagrindiniai polipieno rūgšties gamybos iš kukurūzų žingsniai yra šie:

1. Pirmiausia kukurūzų krakmolas turi būti paverstas cukrumi mechaniniu būdu, vadinamu šlapiuoju malimu. Šlapiu malimu krakmolas atskiriamas nuo branduolių. Atskyrus šiuos komponentus, pridedama rūgštis arba fermentai. Tada jie kaitinami, kad krakmolas virstų dekstroze (dar žinomas kaip cukrus).

2. Toliau dekstrozė fermentuojama. Vienas iš labiausiai paplitusių fermentacijos būdų yra Lactobacillus bakterijų pridėjimas prie dekstrozės. Tai savo ruožtu sukuria pieno rūgštį.

3. Tada pieno rūgštis paverčiama laktidu, žiedo formos pieno rūgšties dimeru. Šios laktido molekulės jungiasi kartu sudarydamos polimerus.

4. Polimerizacijos rezultatas – maži žaliavos polipieno rūgšties plastiko gabalėliai, kuriuos galima paversti įvairiais PLA plastiko gaminiais.

Kokie yra PLA produktų pranašumai?

PLA gamybai reikia 65 % mažiau energijos nei tradicinių, naftos pagrindu pagamintų plastikų. Jis taip pat išmeta 68 % mažiau šiltnamio efektą sukeliančių dujų. Ir tai dar ne viskas:

Nauda aplinkai:

  • Palyginti su PET plastiku – daugiau nei 95 % pasaulio plastikų yra pagaminti iš gamtinių dujų arba žalios naftos. Iš iškastinio kuro pagaminti plastikai yra ne tik pavojingi; jie taip pat yra riboti ištekliai. PLA produktai yra funkcionalus, atsinaujinantis ir panašus pakaitalas.
  • Biologinis pagrindas – biologinio produkto medžiagos gaunamos iš atsinaujinančios žemės ūkio arba augalų. Kadangi visi PLA produktai yra pagaminti iš cukraus krakmolo, polipieno rūgštis laikoma biologine.
  • Biologiškai skaidūs – PLA produktai atitinka tarptautinius biologinio skaidymosi standartus , natūraliai skaidosi, o ne kaupiasi sąvartynuose. Tam, kad jis greitai susilpnėtų, reikia tam tikrų sąlygų. Pramoniniame kompostavimo įrenginyje jis gali suirti per 45–90 dienų.
  • Neišskiria toksiškų dūmų – Skirtingai nuo kitų plastikų, bioplastikas  neišskiria nuodingų dūmų , kai yra deginamas.
  • Termoplastas – PLA yra termoplastikas , todėl jis yra formuojamas ir lakus, kai kaitinamas iki lydymosi temperatūros. Jis gali būti sukietintas ir įpurškiamas į įvairias formas, todėl tai yra puikus pasirinkimas maisto pakavimui ir 3D spausdinimui.
  • FDA patvirtinta – Polipieno rūgštis yra patvirtinta FDA kaip visuotinai pripažintas saugiu (GRAS) polimeru ir yra saugus liestis su maistu.